ردکردن این

چرا نبايد ارزهاي ديجيتال را در صرافي ها مثل بايننس نگهداري كنيد؟

چرا نبايد ارزهاي ديجيتال را در صرافي ها مثل بايننس نگهداري كنيد؟

چرا نبايد ارزهاي ديجيتال را در صرافي ها مثل بايننس نگهداري كنيد؟
مستقل از اينكه در دنياي ارزهاي ديجيتال تازه وارد هستيد، يا سالها هست كه فعاليت ميكنيد، اين اشتباه رايج همه ما هست: نگهداري دارايي در اكسچنج با صرافي ها.
مشخصا سايت هاي صرافي مثل بايننس و كوين بيس، روزانه صدها هزار ترنزكشن (انتقال) را انجام مي دهند و شاه راههاي انتقال و تبديل بيت كوين و ساير ارزها هستند.
صرافی بایننس و کوین بیس
صرافی بایننس و کوین بیس
در واقع مهم نيست كه اين صرافي ها چقدر معتبر هستند، همواره با استفاده كردن از صرافي ها هزينه هاي مخفي و ريسک هاي مخفي را به خودتان تحميل ميكنيد.
مهمترين چيزي كه بايد بدانيم اين هست كه ارز ديجيتالي مثل بيتكوين يك دارايي اماني هست در اختيار صرافي. به عبارت ديگر تا زماني كه بيتكوين خود را از صرافي به والت (كيف پول) شخصي خودتان منتقل نكرده ايد، شما واقعا مالك ان نيستيد. زمانيكه ارز ديجيتال خود را در صرافي خريداري مي كنيد و همچنان انجا نگهداري ميكنيد، همچنان در حضانت صرافي هست و طبيعتا در مخاطره انواع حمله قرار دارد.
شايد آن صرافي يك روز ورشكسته شود، ضمانت دارایی شما كجا هست؟
اين مشكل در ارتباط با مردم ايران شايد دو چندان باشد چرا كه در چنين شرايطي با بهانه كردن تحريم هاي بين المللي حداقل پاسخگويي را به كاربران ايراني خواهند داشت!
حتما بارها در مورد مشكلاتي كه براي كاربران ايراني به دليل بلوك شدن دارايي هايشان به دلايل (مبارزه با پولشوييKYC) شنيده ايد كه خطر مضاعفي براي نگهداري ارز های دیجیتال شما در صرافي ها هست.
تنها راه حل براي اين مشكل اين هست كه شما كيف پول خودتان را، به همراه كليد هاي خصوصي آن، داشته باشيد , تا پس از خريد ارزتان بلافاصله آن را از صرافي خارج كنيد.
كيف پول سخت افزاري مثل ترزور يا لجر (لدجر) يك راه حل امن جهت نگداري كليد هاي خصوصي به صورت افلاين است , تا از هر نوع حمله آنلاين يا مشكلات صرافي ها در امان باشد.
البته كيف پولهايي مجاني و منبع باز open source مثل Electrum هم مي تواند راه حل ارزان و امني براي شروع باشد.

صرافي ها براي نگهداري ارزهای شما امن نيستند!

آیا صرافی برای نگه داری بیتکوین جای امنی است ؟
آیا صرافی برای نگه داری بیتکوین جای امنی است ؟
طبيعتا صرافي ها بهترين محل براي خريد ارزان و آسان ارزهاي ديجيتال هستند.
اما چون هر روز و همواره مورد توجه و حمله مجرمان سايبري هستند، محل مناسبي براي نگهداري دارايي شما نيستند. شما بايد بدانيد در طي سالهاي گذشته هزارن هزار بيتكوين از صرافي ها دزديده شده است و صرافي ها هم مسئوليتي در قبال كاربرانشان براي جبران خسارت ندارند!!
از طرفي، زماني كه شما ارز ديجيتالي را خريداري مي كنيد، صرافي آن را در والت مركزي خودش نگهداري مي كند و عملا ترنزكشني در شبكه بيتكوين اتفاق نمي افتد.
به اين ترتيب صرافي لازم نيست هزينه انتقال شبكه را روي هر خريد شما بپردازد. به عبارتي به اين ترتيب كلي پول ذخيره ميكند.
در حساب كاربري شما نوشته مي شود كه چقدر بيتكوين در والت شما هست. اما در واقع آن دارايي كه ميبينيد فقط يك عدد است , که در يك فايل اكسل ذخيره شده در مقابل آن اسم شما قرار دارد.
در واقعيت بيتكويني كه خريداري كرديد در والت مركزي صرافي مي ماند و اختيار و كليد خصوصي آن والت هم در اختيار صرافي هست!!
هر سودي كه دارايي شما مي كند هم عملا سود صرافي است!!!
و چه كسي مي داند، شايد صرافي تصميم بگيرد يك روز دارايي شما را براي خودش بردارد!! طبيعي هست با اينكار اعتبارش را از دست خواهد داد؛ اما در دنياي كريپتو كه نظارت چنداني هم وجود ندارد، شما دارايي خود را از دست مي دهيد.
زماني كه شما بعد از خريد ارزتان, آن را به كيف سخت افزاري خودتان منتقل مي كنيد، لازم است كه به شما تبريك بگويم، چرا كه حالا شما به معناي واقعي مالك آن هستيد و كنترل كامل روي ارزتان داريد.

مطالب ما را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

اشتراک در خبرنامه لجرنانو

جدیدترین اخبار لجر را با ما دنبال کنید

گشت و گذار در دنیای Ledger

میخواهید در دنیای کریپتوکارنسی موفق باشید؟

با آکادمی ما همراه شوید